Telefon: +48 795 981 130; e-mail: szkolenia@personlab.pl

BLOG PERSONLAB

Humanistyczna strona szkoleń
15 Paź 2018

Czy opłaca się szkolić?

/
Posted By
/
Comments0

Oczywiście, że tak! :) Uczymy się czegoś nowego, doświadczamy czegoś nowego. 

Ale czy poświęcony czas, wysiłek, pieniądze zostały dobrze wydane? Nie należy oczekiwać, że po szkoleniu znajdziemy pracę, otrzymamy podwyżkę. Chociaż… kto wie? Korzyści z rozwoju są rozciągnięte w czasie.

Warto zwracać uwagę na jakość oferty szkoleniowej.

Po pierwsze – nie bójmy się pytać. Jeśli znajdziemy szkolenie, którego tematyka nas interesuje, warto zgłębić temat. Dobrze jest wczytać się w program szkolenia, poznać metody, którymi pracuje trener, a także (a może przede wszystkim) zapoznać się z doświadczeniem, jakie posiada w danej dziedzinie. Oprócz tego warto dowiedzieć się jaką wiedzę lub umiejętności zyskamy, dzięki temu szkoleniu. Dlatego nie obawiajmy się kontaktować z firmami szkoleniowymi czy trenerami – często dzięki takiej wstępnej weryfikacji możemy ocenić czy opłaca nam się inwestować w dane szkolenie i czy faktycznie spełni ono nasze oczekiwania.

A może wystarczy skorzystać z bezpłatnych lub tanich szkoleń/warsztatów?

Ważną kwestią, którą należy poruszyć jest to, że istnieje pewna różnica między tanimi lub bezpłatnymi szkoleniami/warsztatami, a szkoleniami, których cena jest typowa lub uśredniona dla tego typu ofert. Niezwykle rzadko bezpłatne lub tanie szkolenia zawierają pełną i oczekiwaną „zawartość”.  Częściej są okazją do zebrania adresów email uczestników i zalewania ich skrzynek ofertami lub tylko zachętą do zakupu standardowej oferty firmy. Nie zapominajmy również o stracie naszego czasu.

Ale można też znaleźć korzyści z udziału w tego typu szkoleniach – zdobywasz doświadczenie i później świadomie wydajesz pieniądze.
cena-szkolenia

Dlaczego szkolenie ma taką cenę?

Stałe koszty związane z przygotowaniem szkolenia i jego obsługą (dobrze wyposażona, wygodna sala szkoleniowa, dostęp do serwisu kawowego, autorskie materiały szkoleniowe oraz prowadzący – profesjonalny specjalista w swojej dziedzinie) nie są niskie, w związku z tym niska cena powinna budzić nasze zastanowienie. W gruncie rzeczy chodzi o komfort uczestnika i prowadzącego szkolenie.
Większość szkoleń komercyjnych stanowi połączenie wiedzy i praktyki, co przekłada się bezpośrednio na nabywanie nowych kompetencji przez uczestników.

Bezcenne elementy szkoleń.

Szkolenia mają również pewną wartość dodaną, na którą nie zawsze zwracamy uwagę – umożliwiają poszerzanie naszych kontaktów. Często spotykamy na nich osoby, które mają podobne zainteresowania do naszych, niektóre być może rozpoczęły już pracę, inne być może zajmują się zupełnie inną działką, ale weryfikują swoje plany. Każde szkolenie jest doskonałą okazją do tego, aby poznać się i wymienić doświadczeniami. To doskonała okazja do tego, aby w swobodnych warunkach zapytać o ścieżki kariery zawodowej, doświadczenia innych a także plany na przyszłość. Warto wymieniać się kontaktami! Takie znajomości niekiedy przeradzają się w ciekawe projekty a nawet współpracę w przyszłości.

Ponadto biorąc udział w różnych szkoleniach pokazujesz swojemu potencjalnemu pracodawcy, że nie zakończyłeś nauki poprzestając na studiach. Wykorzystując swój czas na uzupełnianie wiedzy ukazujesz swoją osobę w pozytywnym świetle, pokazując, że jesteś ambitny i zaangażowany w to, co robisz.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy opłaca się szkolić, bo tak naprawdę wiele zależy od jakości samego szkolenia. Jest bardzo wiele argumentów ukazujących korzyści inwestowania w siebie i swój rozwój. Istotną kwestią jest jednak to, co tak naprawdę chcemy z tego szkolenia wynieść – wiedzę czy kolejne zaświadczenie?

Zostaw Odpowiedź