Telefon: +48 795 981 130; e-mail: szkolenia@personlab.pl

BLOG PERSONLAB

Humanistyczna strona szkoleń
30 Kwi 2017

Gdzie student może zdobywać umiejętności praktyczne?

/
Posted By
/
Comments0

To pytanie nurtuje pewnie niejednego studenta i nie dotyczy to tylko osób podejmujących studia psychologiczne…

Program pięcioletnich studiów zakłada jedynie jedną, miesięczną praktykę studencką, którą student ma obowiązek odbyć w dowolnej placówce, gdzie zatrudniony jest psycholog. Ta dowolność nierzadko bywa zawężana, ponieważ w zależności od specjalności, jaką student realizuje powinien on wybrać takie miejsce, które faktycznie obszarem zadań odpowiadać będzie tematyce podejmowanej na zajęciach. Uprzywilejowani są studenci, którzy wybierają specjalność związaną z edukacją szkolną, gdyż zyskują oni dodatkową możliwość odbycia praktyk w szkołach, przedszkolach czy tym podobnych jednostkach.

Choć duża ilość godzin, które trzeba spędzić na praktykach może niepokoić, to uzyskując dyplom psychologa szybko przekonujemy się, że to tak naprawdę niewielki ułamek, który umożliwił nam doświadczenie kontaktu z klientem/pacjentem.

Dlatego naszym zdaniem bardzo ważne jest uświadomienie studentom psychologii tego, co można robić, aby już teraz zacząć zyskiwać pierwsze doświadczenia w pracy psychologa.

Po pierwsze – wolontariat. Praca w charakterze wolontariusza to często żmudna i wymagająca praca, a dodatkowo jest całkowicie bezpłatna. Ale patrząc na to z drugiej strony – prace wolontarystyczne nierzadko umożliwiają nam zweryfikowanie tego, jak czujemy się w różnych zadaniach, czy dana praca nam odpowiada. Ponadto zyskujemy nowe kontakty, a niekiedy nawet szansę, że zostaniemy przyjęci tam na staż lub do pracy – w końcu przez pewien czas za darmo zyskiwaliśmy praktyczne doświadczenie i znamy specyfikę pracy.

Po drugie – działanie w kołach naukowych. Koła naukowe to organizacje studenckie dla tych osób, które chcą czegoś więcej niż tylko samego studiowania. Zrzeszają one osoby, którym faktycznie zależy na tym, aby się rozwijać i pogłębiać swoje zainteresowania. Wspólne organizowanie konferencji, ciekawe spotkania z praktykami czy wyjścia do miejsc, gdzie można przyjrzeć się pracy psychologa to doskonałe okazje do tego, aby w praktyce przekonać się jak wygląda praca i czy faktycznie chcemy podążać w danym kierunku. Koło naukowe ułatwia również studentom kontakt z ośrodkami, w których mogą odbywać praktyki czy staże, a niekiedy nawet zostać zatrudnieni.praktyka

Kolejna opcja to szkolenia, które również pozwalają poszerzyć wiedzę i doświadczyć tego jak wygląda kontakt z pacjentem, praca kliniczna, jak profesjonalnie udzielać pomocy.Szkolenia stanowią połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej, umożliwiają zrozumienie w jaki sposób wykorzystywać w pracy to, o czym czytamy i czego się uczymy. W szkoleniach coraz częściej wykorzystuje się różnego rodzaju warsztatowe formy pracy, umożliwiając tym samym uczestnikom ćwiczenie w tzw. scenkach. Należy zaznaczyć, że jest to przede wszystkim bezpieczna forma nauki – doświadczony szkoleniowiec pokaże nam nasze zasoby oraz wesprze w rozwoju.

Ostatnie, ale nie mniej ważne – utrzymywanie kontaktu ze starszymi kolegami. Osoby, które już rozpoczęły pracę w zawodzie mogą najwięcej opowiedzieć o obecnych realiach i odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości, które mamy, gdy jesteśmy jeszcze na studiach. Co więcej, możemy uzyskać wskazówki dotyczące ścieżki, jaką można podążać w kierunku wymarzonej pracy np. informacje o polecanych szkoleniach, studiach podyplomowych, stażach.

Umiejętności praktyczne w zawodzie psychologa są wyjątkowo ważne. Psycholog przede wszystkim pracuje sobą. To on jest głównym, najważniejszym narzędziem w swojej pracy. Dlatego niezwykle ważne jest to, abyśmy już w trakcie studiów próbowali swoich sił w pracy z ludźmi. Każde doświadczenie, każda próba własnych umiejętności jest ważna, dlatego zachęcamy Was do poszukiwania i doświadczania już na studiach!

Zostaw Odpowiedź