Telefon: +48 795 981 130; e-mail: szkolenia@personlab.pl

BLOG PERSONLAB

Humanistyczna strona szkoleń
31 Paź 2016

Po co mi kolejne szkolenie?

/
Posted By
/
Comments2

Kolejny rok studiów – wykłady, ćwiczenia, nowe książki na półce, kserówki… nauka, nauka, nauka… sesja i egzaminy… Sporo tego.

Ale po co to wszystko? Co dalej? Tyle nauki, nieprzespanych nocy, wkuwania więc po co mi kolejne szkolenie?

Warto się jednak zastanowić na ile wiedza nabyta na studiach odpowiada na pytanie:

Jak właściwie to wygląda w praktyce?

Jeżeli jesteś studentką lub studentem psychologii na pewno nieraz zastanawiasz się jak będzie wyglądała Twoja praca, gdy już ukończysz studia. Być może już na samym początku przyszedłeś/przyszłaś z konkretnym pomysłem dotyczącym Twojej ścieżki kariery jako psychologa. Wśród studentów są też osoby, które interesują się psychologią, ale nie mają jeszcze do końca sprecyzowanych planów. Niezależnie od tego, wcześniej czy później pojawi się etap, w którym to zaczniesz planować miejsca, do których warto byłoby złożyć dokumenty aplikacyjne. Wydawałoby się, że wystarczy napisać pracę dyplomową na temat, który Cię aktualnie interesuje, obronić ją, opuścić mury uczelni a potem już tylko z górki – praca, praca, praca… I ogromna satysfakcja, bo w końcu pracujesz w zawodzie :)

Ta idealistyczna wizja ukończenia studiów niestety często burzy się w chwili, kiedy rozpoczynamy realne poszukiwania naszej pierwszej pracy. Wtedy najbardziej boleśnie przekonujemy się, że studia to dopiero początek.

Wyobraź sobie sytuację, kiedy to po raz pierwszy naprzeciwko Ciebie siada Twój pacjent/klient, który przychodzi do Ciebie ze swoim cierpieniem…

Może ma kłopoty w pracy? A może mówi Ci, że cierpi na depresję i potrzebuje pomocy? Być może ma problemy wychowawcze albo właśnie się rozwodzi… Porozmawiaj z nim. W końcu rozmowa to podstawowe narzędzie Twojej pracy.

Co czujesz? Czy masz poczucie, że wiedza zdobyta m.in. tylko po to, żeby zaliczyć kolejne przedmioty pomoże Ci w bezpośrednim kontakcie?

Czy wiesz w jaki sposób poprowadzić tę rozmowę? Co jest ważne w kontakcie z pacjentem/klientem?

Wiele razy spotkaliśmy się ze stwierdzeniem:

Myślałem, że wiem jak powinno się rozmawiać z pacjentem, ale jak usiadłem przed nim pierwszy raz to… miałem pustkę w głowie.

Skąd się biorą takie sytuacje?

Nie biorą się z braku wiedzy ani z braku kompetencji komunikacyjnych. Wynikają z lęku, który w swej treści zawiera pytanie:

Jak powinienem/ powinnam się zachować jako profesjonalista?  

Wiedza zdobyta na studiach jest niezbędna do tego, aby pracować z pacjentem/klientem. To podstawy podstaw, elementarne zagadnienia, które musimy znać. Istotną kwestią jest jednak to, że ten rodzaj edukacji nie pokazuje nam jak w praktyce wykorzystać swoją wiedzę, jak zastosować ją w pracy z człowiekiem.

Udział w szkoleniach daje szansę na aktualizację lub nabycie nowej wiedzy, ale przede wszystkim na doświadczenie kontaktu z potencjalnym pacjentem, a co za tym idzie pozbycie się lęku i niepewności, która zwłaszcza na początku jest obezwładniająca.

To okazja do tego, aby z udziałem profesjonalisty “na sobie” przećwiczyć jak zachowałbym/zachowałabym się w danej sytuacji? W jaki sposób poprowadzić rozmowę? Jak mogę pomóc?

Należy również wspomnieć, że niezaprzeczalną zaletą szkoleń jest to, że stanowią one szansę fot2blogna rozeznanie się w tym co jest dla Ciebie.

Dzięki nim często już na początku naszej drogi możemy zweryfikować czy i jak odnajdujemy się w danym temacie.

Nie inwestujesz dużych pieniędzy ani lat nauki w specjalistyczne kursy po to, aby w połowie przekonać się, że to nie Twoja bajka. Szkolenia są świetną okazją do tego, aby samemu sobie odpowiedzieć na pytanie – czy faktycznie mnie to interesuje? Czy chcę dalej iść w tym kierunku?

Podsumowując, szkolenia są bardzo ważnym elementem uzupełniającym wiedzę uzyskaną na studiach. Pozwalają uzyskać szersze spojrzenie, zweryfikować własne przekonania i wizje, a także nawiązać nowe, ciekawe znajomości. Na koniec warto dodać, że w czasie studiów szkolenia mogą stanowić pewne obciążenie dla studenckiej kieszeni, ale można je również znaleźć w przystępnych cenach – warto z tego korzystać!

2 Odpowiedzi

  1. Anonim

    Fajnie napisane, tylko że te szkolenia… Strasznie drogo…
    Nie mysleliscie o obniżeniu ceny nawet o 100zl… Na pewno byłoby więcej chetnych :-)

    1. PersonLab

      Dziękujemy za komentarz i sugestie – na pewno weźmiemy je pod uwagę🙂 Zachęcamy szczególnie studentów do organizowania ze znajomymi grup zainteresowanych danym szkoleniem – jest to okazja, w której można liczyć na naprawdę korzystną zniżkę 😉 Pozdrawiamy serdecznie!

Zostaw Odpowiedź